Dolap Temizliği

Dolap Nasıl Silinir?

Ayşe Temizlik ev temizliğinin her adımını inceliyoruz. Dolap temizliği ve dolap düzenini anlatmaya çalıştık. Eğer dolabınızı iyi yerleştirmediyseniz ne kadar silip süpürseniz de asla temiz görünmez. Neyse ki günümüzde raflar, bölmeler, askılar, kravatlıklar, çoraplık gibi ayrı bölümlerin bulunması, herhangi bir dolabın çabucak yerleştirilmesine olanak sağlıyor.

Dolaplarınızı yerleştirmeden önce ne için kullanacağınıza karar verin. Sonra bu dolabın nereye yakın olduğuna bakın. Eğer yemek odası ve mutfağa yakınsa ve içinde öteberi bulunuyorsa içine raflar yapıp büyük porselen takımlarınızı ve masa örtülerini yerleştirebilirsiniz. Yatak odanıza yakın bir dolapsa yatak örtüleri ve çarşaflar için uygundur. Elbiselerinizi ise yatak odasındaki dolabınıza yerleştirmelisiniz. Yani neyi, nerede kullanacaksanız oraya yakın olan bir dolaba yerleştirin.

Dolap Düzeni için Öneriler
1. Birkaç karton kutu ve naylon torba alarak dolaptaki eşyayı dikkatle ayırmakla işe girişin. Kutulardan birine kullanmadığınız ve birilerine vereceğiniz eşyaları, diğerine çocukların okul kermesine ayırdıklarınızı, bir başkasına da öteki dolaba yerleştirdiklerinizi koyun. Kalanları da temizlemekte olduğunuz dolaba yeniden düzenleyerek yerleştirin.
2. Bütün dolabı birden boşaltmayın. Bölüm bölüm, örneğin bir günde iki raf ya da çekmeceleri yerleştirerek sürdürün. Hepsini birden yapmaya kalkıp da kendinizi sıkıntıya sokmayın.
3. Ayırma işini tamamlayıp o dolaba girmesi gerekenler belli olunca dolaba da alıcı gözle bir bakarak fazladan raf ya da bölmeye gerek olup olmadığına karar verin. Eğer hal böyleyse eşyayı yerleştirmeden bunu çözün yoksa yine bir başka bahara kalır.
4. Belki yeni raf gerekmeyebilir de dolabın boyanması iyi olur. Bu, sahiden de hem temizlik hem ferahlık hem de değişiklik sağlar. Aslında böyle derler ama kapısını kapatıp görünmeyen bir dolap içini boyamak istemeyebilirsiniz. Yine de dolap raflarına desenli kağıtlar hatta keten örtüler koyabilirsiniz. Belki koyacağınız kağıdın desenleri duvar kağıdınızla da uyumlu olur. Birkaç minik lavanta torbası da koymayı unutmazsanız konuklarınız geldiğinde içinden örtüleri alırken gönül rahatlığıyla dolap kapılarını açık unutabilirsiniz.
5. Dolapların içinde ışıklandırma hem işe yarar hem de gerekmeyebilir. Aradığınız şeyleri kolayca bulmanıza yarar ama kirleri gösterdiği için olmasa da olur.